PPA kontrakt - Solárne panely

PPA kontrakt

title

K PPA kontraktu (anglická skratka pre power purchase agreement) dochádza, keď developer zaplatí za inštaláciu solárneho energetického systému a predáva slnečnú energiu majiteľovi domu alebo firmy za pevnú sadzbu s fixovanou cenou na 15-20 rokov. Zistite všetky informácie ohľadom dohody o kúpe solárnej energie.

img

Vysvetlenie PPA kontraktov (Dohoda o kúpe solárnej energie).

Čo je PPA kontrakt?

K PPA kontraktu (anglická skratka pre power purchase agreement) dochádza, keď developer zaplatí za inštaláciu solárneho energetického systému a predáva slnečnú energiu majiteľovi domu alebo firmy za pevnú sadzbu s fixovanou cenou na 15-20 rokov. Proces získania solárnych panelov na vašom pozemku alebo vo vašej firme je pomerne náročná úloha. Zodpovedáte za výber vybavenia, nájdenie staviteľa a organizáciu akejkoľvek súvisiacej daňovej dokumentácie s cieľom získať federálne daňové stimuly. Toho všetkého môže byť niekedy až príliš. Ale môže existovať lepší a jednoduchší spôsob. 

Dohoda o kúpe solárnej energie, tiež označovaná pod anglickými skratkami ako SPPA alebo PPA, je alternatívnou cestou k získaniu solárnej energie pre váš domov. Stále môžete využívať čistú slnečnú energiu bez toho, aby ste si museli lámať hlavu nad tým, že si musíte nastavovať solárny systém úplne sami.

PPA kontrakt vám umožňujú preniesť ťažkú prácu na developera a zároveň si užívať mnohé z výhod, ktoré sú spojené so solárnou energiou, ako sú napríklad lacnejšie ceny zelenej elektriny a využívanie obnoviteľných zdrojov na kompenzáciu znečistenia. Všetky detaily, od inštalácie, povolenia, návrhu a dokonca aj vybavovania daňových priznaní až po získanie štátnych stimulov, riadi partner, ktorého si najmete.

Môžete to vidieť asi takto: Predstavte si, že máte auto, s ktorým môžete jazdiť kamkoľvek chcete, no nikdy doň nebudete musieť tankovať benzín, umývať ho ani ho brať na výmenu oleja. Môžete ho šoférovať kedykoľvek budete chcieť. To je v podstate to, čo pre vás môže urobiť finančná PPA, okrem toho, že tým autom je solárny energetický systém u vás doma. Inými slovami, platíte za skutočné využitie PPA, ale pri prenájme máte konzistentné mesačné platby.

PPA kontrakt

PPA kontrakt

Výhody PPA kontraktov

Dohoda o kúpe solárnej energie má mnoho výhod, ale nie je pre každého. Napríklad, ak vám ide o daňový odpočet pre váš solárny energetický systém, potom PPA nie je cesta, ktorou by ste sa mali vydať. Ak však chcete využívať zelenú energiu a stať sa energeticky nezávislými bez veľkých počiatočných nákladov, dohoda o kúpe solárnej energie môže byť dokonalým riešením. Pozrime sa bližšie na výhody PPA.

Hlavné dve výhody finančnej PPA sú, že majiteľ domu alebo firmy nemusí platiť za systém solárnych panelov a nemusí sa zaoberať ťažkopádnymi detailmi plánovania. Ak sa teda rozhodnete ísť touto cestou, môžete získať hodnotu solárneho energetického systému bez toho, aby ste spotrebovali všetok svoj voľný čas alebo finančné zdroje.

Navyše, ak sa stavba oneskorí alebo je potrebné vykonať údržbu solárnych panelov neskôr, je úlohou developera vyriešiť všetky problémy. Toto usporiadanie znižuje veľké množstvo finančného rizika, ktoré by inak padlo na majiteľa domu.

Nižšie účty vďaka PPA kontraktu

Ďalšou výhodou PPA sú nižšie náklady na energiu. Developer predáva solárnu elektrinu majiteľovi firmy za zníženú cenu. Táto cena môže zostať rovnaká počas celého trvania dohody PPA alebo môže mať tzv. eskalačnú doložku. Táto doložka v priebehu času postupne zvyšuje cenu, aby sa zohľadnili rastúce náklady na energie.

Nielenže sa tak nemusíte starať o detaily výstavby a údržby solárneho systému na vašej firme, ale ušetríte aj na mesačnom účte za energiu a ste menej odkázaní na elektrickú sieť. Navyše získate dobrý pocit, ktorý sa spája s využívaním zelenej energie. 

Úvahy o PPA kontraktu

Ak máte pocit, že dohoda o kúpe solárnej energie by mohla byť pre vás dobrou voľbou, poďme spoločne skúmať, aké ďalšie faktory môžu vstúpiť do hry. Pamätajte, že s PPA developer vlastní vedľajšie produkty systému, či už v dobrom alebo v zlom, takže dodatočné finančné výhody v oblasti solárnej energie pripadnú developerovi, nie vám. 

Certifikáty slnečnej energie z obnoviteľných zdrojov umožňujú spoločnosti požadovať určité percento obnoviteľnej energie, ktorá má v niektorých štátoch určitú hraničnú požiadavku. Overte si sadzbu, za ktorú sa certifikáty solárnej obnoviteľnej energie predávajú vo vašom štáte, pretože ceny sa môžu líšiť o stovky eur v závislosti od lokality.

Iné náklady PPA kontraktu

 • Úpravy na vašej nehnuteľnosti: Aj keď nemusíte platiť za výstavbu solárneho systému, PPA môže stále vyžadovať, aby ste vykonali určité vylepšenia svojho majetku. Náklady na modernizáciu lokality, ako je orezávanie stromov, ktoré blokujú slnečné svetlo, môžu niesť majiteľa domu. 
 • Dane z nehnuteľnosti: Solárny systém na vašom pozemku je komoditou, takže to môže zvýšiť hodnotu vášho domu, čo zase môže zvýšiť vaše dane z nehnuteľnosti. 
 • Financovanie: PPA nevyžadujú financovanie, pretože o väčšinu nákladov sa stará developer a nie sú potrebné žiadne zálohy.

PPA zmluvy a poplatky za predčasné ukončenie

Majte na pamäti, že PPA je právne záväzný finančný záväzok, ktorý môže trvať 10 až 25 rokov. Ako pri každej dohode, aj tu si pozorne prečítajte zmluvu s partnerom pre vývoj solárnych zariadení. A zlým nápadom určite nie je získať názor aj nejakej tretej strany.

Ujasnite si podmienky, najmä náklady, dĺžku zmluvy a poplatky za predčasné ukončenie. Väčšina zmlúv o nákupe energie bude mať možnosť predčasne ukončiť zmluvu, ale môže to byť drahé, takže si vopred skontrolujte náklady na ukončenie uzemnenia.

Tiež by ste sa chceli zamyslieť nad tým, „čo sa stane s mojím solárnym systémom, keď mi vyprší obdobie platnosti dohody PPA?“ Vaše možnosti budú:

 • Môžete si solárny systém nechať odstrániť.
 • Môžete obnoviť zmluvu o kúpe solárnej energie na ďalšie obdobie.
 • Môžete zakúpiť systém od developera.

Ak sa presťahujete pred uplynutím dohody PPA, môžete tiež preskúmať možnosti prevodu zmluvy na nového majiteľa nehnuteľnosti alebo premiestnenia systému do vášho nového sídla firmy. Obe tieto možnosti sú komplikovanejšie a mohli by si vyžiadať vyššie náklady.

Výhody a nevýhody solárnej PPA

Výhody

 • Menšie finančné riziko
 • Neplatia sa žiadne peniaze vopred
 • Žiadna potreba úveru
 • Zníženie mesačného účtu za energiu
 • Menej času na plánovanie a dizajn
 • Zvýši sa hodnota domu
 • Získanie energetickej nezávislosti

Nevýhody

 • Nespĺňa podmienky pre daňové stimuly
 • Dlhodobá zmluvná viazanosť
 • Žiadny príjem z certifikátov solárnej obnoviteľnej energie
 • Poplatky sa môžu časom zvyšovať
 • Je možné, že budete musieť investovať do renovácie nehnuteľnosti
 • Môže byť vyrúbaná vyššia daň z nehnuteľnosti
 • Môže priniesť poplatky za predčasné ukončenie

Solárna dohoda PPA vs. Solárny prenájom

Tu je potrebné zdôrazniť, že hlavné rozhodnutie, ktoré spadá na hlavu majiteľa firmy je fakt, či daný solárny systém chce vlastniť, alebo nie. Vlastníctvo vám zvyčajne poskytne najlepšie finančné stimuly, ako napríklad rôzne formy podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Samozrejme, vlastniť solárny systém nie je dostupnou možnosťou pre každého. Takže pre takýchto spotrebiteľov, ktorí napriek tomu chcú čerpať výhody solárnej energie, ponúka solárny priemysel iné možnosti. Vo všeobecnosti sú tieto ďalšie možnosti dve – prenájom (lízing) solárneho zariadenia, alebo dohoda o kúpe solárnej energie. 

V rámci oboch týchto možností však existujú rôzne spôsoby rozdelenia nákladov. Môžu to byť napríklad poplatky tretích strán, zálohové platby, mesačné platby, prenájom s možnosťou získania vlastníctva či výhody čistého merania. Skrátka, prečítajte si všetky podrobnosti akejkoľvek zmluvy a uistite sa, že rozumiete všetkým nákladom a výhodám vášho solárneho plánu skôr, ako danú zmluvu podpíšete.

Myslite na to takto prenájom ako aj dohoda PPA prináša do hry tretiu stranu. Aby sme to porovnali so situáciou, v ktorej sa ocitla väčšina z nás, povedzme, že ste si kúpili auto. Máte k dispozícii tieto štyri scenáre:

 • Zaplatíte za vozidlo na začiatku a následne budete platiť už len za nákup nafty a všetky budúce náklady na údržbu. Obdobné riešenie je vlastnenie kompletnej solárnej sústavy.
 • Môžete si tiež kúpiť aj svoje auto, ale dostanete úver a splatíte ho na splátky. Podobné je financovanie vášho solárneho systému.
 • Alebo možno platíte za svoje auto mesačné platby s tým, že ho po niekoľkých rokoch môžete vymeniť za novší model. To je to isté ako prenájom vašej solárnej sústavy.
 • Posledná možnosť – možno vám to auto niekto kúpi, ale môžete ho používať kedykoľvek budete chcieť, pokiaľ budete platiť za benzín. To je najviac podobné dohode PPA. 
shape
kontakt-vzor@2x

Michal Novocký

Odborník na solárny systém

Zanechajte nám kontaktné údaje a bezplatne sa dozviete viac

check-circle

Odborníci vám zadarmo poskytnú rady

check-circle

Zaistíme všetky povolenia a žiadosti o dotácie

check-circle

Špičková technológia a odborná montáž


  4,7

  star-1 star-1 star-1 star-1 star-2

  20 hodnotení

  shape

  Často kladené otázky k PPA kontraktom

  title

  PPA alebo dohoda o kúpe solárnej energie je typ plánu, v ktorom má jedna strana na starosti všetky aspekty solárneho energetického systému vrátane výstavby, projektovania, údržby a daňových stimulov. Druhá strana, zvyčajne majiteľ domu alebo nájomca, od nich nakupuje solárnu energiu za zníženú cenu.

  Najlepšia možnosť pre nastavenie solárneho systému u vás doma je práve taká, ktorá vyhovuje vašim individuálnym potrebám. Ak uprednostňujete využitie daňových stimulov a nevadí vám záloha, vlastníctvo je tou správnou voľbou. Ak uprednostňujete využívať solárnu energiu s malými počiatočnými nákladmi, môže byť lepší prenájom alebo PPA.

  shape